7 błędów, które popełniasz, farbując włosy

2019-06-06
7 błędów, które popełniasz, farbując włosy

Od czego zacząć?

Farbowanie to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów na włosach. Część kobiet przeprowadza ten zabieg samodzielnie w domu, używając farb drogeryjnych. To właśnie dla nich postanowiliśmy zebrać wszystkie błędy, jakie pewnie zdarza się im popełniać zarówno podczas pierwszej, jak i kolejnych koloryzacji. Pozwoli to następny zabieg wykonać w sposób profesjonalny. Sprawdźmy, czego lepiej nie robić i na co uważać. Każda kobieta chce przecież wyglądać pięknie każdego dnia!

Wbrew pozorom farbowanie włosów wcale nie jest takie proste. Większość kobiet, szczególnie tych przystępujących do koloryzacji po raz pierwszy, wychodzi z założenia, że wystarczy postępować zgodnie z załączoną do zakupionej farby instrukcją, a efekt koloryzacji będzie odpowiadał temu widocznemu na przodzie opakowania. Rzeczywiście rezultat może zaskoczyć, ale niestety w złym tego słowa znaczeniu. Domowa koloryzacja to przede wszystkim wybór dobrej farby do włosów. Najlepszym rozwiązaniem są oczywiście produkty dedykowane salonom fryzjerskim, ale jeśli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy na temat proporcji przygotowania mieszanki i tego, jakie oksydanty do farby wybrać, to lepiej pozostań przy produktach drogeryjnych.

Im lepszą farbę wybierzesz, tym większą masz szansę na powodzenie. Pierwszym błędem, który popełniają początkujące panie, jest oczywiście brak wykonania próby uczuleniowej. bardzo ważne jest, by przed nałożeniem farby na włosy dokonać testu, gdyż jeśli okaże się, że masz alergię na któryś ze składników, konsekwencje koloryzacji mogą być poważne. Większość producentów zaleca nałożyć kosmetyk na skórę na zgięciu łokcia, odczekać kilku minut i zmyć. Czas obserwacji w zależności od producenta wynosi 24-48 godzin. Jeśli nie wystąpi pieczenie, swędzenie czy wysypka, możesz spokojnie korzystać z kosmetyku. Pamiętaj także, by próby przeprowadzać, nawet jeśli korzystałaś już z danej farby - producent mógł zmienić jej skład.

O czym musisz pamiętać przy domowym farbowaniu włosów?

Na temat farbowania włosów w domu krąży wiele mitów. Zdania ekspertów i samych kobiet są podzielone, jednak w tym artykule podajemy tylko sprawdzone rady. Przede wszystkim nie farbuj świeżo umytych włosów. Lepsze efekty uzyskasz, gdy włosy będą lekko przetłuszczone. Nie bez znaczenia jest również samo wyrobienie mieszanki. Raczej nie zaleca się dzielenia opakowania na kilka razy. Źle wymierzone proporcje i pozostawiona na kilka tygodni farba traci swoje właściwości. Nie nakładaj na włosy niedokładnie rozrobionej farby, w której pozostały grudki.

Jeśli planujesz farbować zarówno odrosty, jak i całe pasma, to najlepszym wyjściem będzie rozrabianie farby etapowo, koniecznie przy użyciu wagi. Wymieszana farba poprzez utlenienie z czasem traci swoje właściwości, przez co efekt koloryzacji może nie być satysfakcjonujący. Najlepiej pierwszą część farby wykorzystać na same odrosty, a na całą długość wyrobić nową mieszankę. Dobrze, ale w czym ją przygotować? Jedyna zasada, o jakiej musisz pamiętać, jest taka, by nie przygotowywać farby w misce metalowej, gdyż może ona wchodzić w reakcję z utleniaczem. Spokojnie możesz korzystać z plastiku, szkła i ceramiki.

Farbowanie zniszczonych włosów

Farbowanie zniszczonych włosów to największy błąd popełniany przez kobiety. Farbowanie kilka razy w ciągu roku może skutkować opłakanym stanem włosów, szczególnie jeśli do koloryzacji używano rozjaśniacza. W takim przypadku pod żadnym pozorem nie można farbować pasm. Z wiadomych przyczyn jest to dla nich niekorzystne, a uzyskany efekt lśniącego koloru może być krótkotrwały. W przypadku bardzo zaawansowanych zniszczeń możesz postawić na kompleksową pielęgnację i zmywalne farby do włosów. Produkt pozwoli Ci cieszyć się ładnym kolorem, a jednocześnie zadbać o kondycję pasm. Myślisz, że to koniec błędów, jakie popełniają kobiety w trakcie farbowania? Nic bardziej mylnego. Kupiłaś farbę, nałożyłaś ją na całe włosy, ale na koniec zostało Ci jeszcze trochę farby. Co robisz? Z pewnością nakładasz pozostałość na głowę przy przedziałku, wokół uszu i z tyłu. Z jednej strony masz rację - lepiej wykorzystać cały produkt niż go wyrzucić, jednakże w przypadku koloryzacji nie jest to dobra praktyka. Dlaczego? Farba musi być rozłożona równomiernie, by mogła idealnie przyjąć się na całej długości.

Kolejnym często popełnianym błędem jest niepoprawne mierzenie czasu pozostałego do zmycia farby. Czas zawsze licz od momentu nałożenia farby na włosy i trzymaj dokładnie tyle, ile zarekomendował producent. Jeśli farba będzie na pasmach zbyt krótko, efekt może być słaby i krótkotrwały, z kolei zbyt długie trzymanie mieszanki na głowie to katorga dla włosów i zbyt intensywny kolor - szczególnie w przypadku ciemnych farb. Część specjalistów ostrzega również przed skręcaniem włosów po nałożeniu farby. Mamy nadzieję, że nasze zestawienie pomoże Ci uchronić się przed skutkami złej koloryzacji. Życzymy udanego farbowania!

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel