
Piękne włosy to atrybut kobiety. Każda z nas marzy o lśniących, zdrowych kosmykach, które będą dobrze się układać i przyciągać spojrzenia przechodniów. Aby cieszyć się perfekcyjną fryzurą, należy prawidłowo dbać o pielęgnację włosów – począwszy od mycia, przez suszenie i modelowanie. W ciągu roku kosmyki wielokrotnie narażone są na różne czynniki zewnętrzne, które osłabiają ich delikatną strukturę. Zarówno lato, jak i zima są prawdziwym wyzwaniem dla kondycji włosów. Poniżej doradzamy, jak prawidłowo dbać o stan fryzury w zimowe miesiące.
Zima – wyzwanie dla włosów
Kiedy zaczyna się okres jesienno-zimowy, nie tylko czujemy się przygnębieni, ale i stajemy się bardziej podatni na różne choroby i infekcje. Zimno nie jest największym sprzymierzeńcem człowieka – ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie i cały organizm, a także na kondycję włosów. Bardzo niekorzystne są również wszelkie zmiany temperatury – zimą często zmieniamy pomieszczenia, wchodzimy i wychodzimy do ciepłych domów, spacerujemy w ujemnych temperaturach. W tych warunkach zarówno włosy, jak i skóra głowy narażone są na działanie zmiennych temperatur i suchego powietrza. Bardzo łatwo uszkodzić ich delikatną strukturę.
Chłodne powietrze i jego wpływ na kondycję pasm
Panujący na dworze chłód sprawia, że gruczoły łojowe pracują dużo wolniej. Wydziela się mniej serum, a tym samym włosy są pozbawione naturalnej warstwy ochronnej tłuszczu. Poza tym przy niskich temperaturach naczynia krwionośne zwężają się, więc do mieszków włosowych trafia dużo mniej składników odżywczych. Włosy stają się coraz słabsze, łamią się i wypadają. Mogłoby się wydawać, że rozwiązaniem będzie noszenie czapki, ale nic bardziej mylnego! Pod warstwą materiału skóra głowy bardzo szybko się przegrzewa, a pobudzone do działania gruczoły łojowe pracują intensywniej. Wówczas nasila się skłonność do łupieżu, a włosy elektryzują się i nieefektywnie puszą.
Jak pielęgnować włosy zimą?
Prawidłowa pielęgnacja włosów zimą jest niezwykle ważna. To od niej zależy kondycja i zdrowy wygląd kosmyków. Kluczowe znaczenie ma intensywne nawilżanie pasm. Podczas mycia warto używać szamponów antybakteryjnych o naturalnym składzie, a na koniec nakładać dobrze dopasowaną odżywkę, np. w sprayu. Zimą należy ograniczyć używanie prostownicy i lokówki, a do szczotkowania używać grzebienia neutralizującego ładunki elektryczne. Idealnie sprawdzą się szczotki z naturalnym włosiem. By ujarzmić napuszone włosy, warto regularnie je olejować. Koniecznie zadbaj o stan końcówek – sięgnij po specjalne preparaty, jedwab lub masło karite. Zabezpieczone w ten sposób pasma będą traciły mniej wody i lepiej zniosą wpływ zimnego powietrza.