Jak dobrać lakier do włosów do indywidualnych potrzeb

Co należy wiedzieć o składzie i działaniu lakierów do włosów
W skład lakieru do włosów wchodzą polimery i poliuretany oraz substancje, w których są rozpuszczone – alkohole. Gdy rozpylamy lakier na włosy, alkohol odparowuje, a cząsteczki polimerów łączą się ze sobą i osiadają na włosach, tworząc sztywną warstwę, która nie dopuszcza do nich wilgoci. Polimery zastygając, utrwalają ułożenie włosów. Niestety czasem, gdy nałożymy lakier nierównomiernie lub użyjemy go za dużo, pasma włosów zlepiają się i nie wyglądają dobrze. Polimery łatwiej się rozpraszają, dzięki obecności w składzie lakierów płynnego gazu – propelentu, jednak jest on szkodliwy – niszczy włosy. Oprócz tego w skład lakierów do włosów wchodzi lanolina, która sprawia, że nasz utrwalacz fryzury jest wodoodporny, oraz silikony, które zapobiegają elektryzowaniu się włosów i dodają im elastyczności. Czasami lakiery zawierają substancje zapachowe oraz filtry UV.
Pielęgnacyjne i ekologiczne lakiery do włosów
Lakiery mocno utrwalające, zawierające dużo polimerów sprawiają, że fryzura jest bardzo sztywna i nie można jej poprawiać. Takie lakiery należy stosować sporadycznie, tylko na wyjątkowe okazje. Używanie ich na co dzień może bardzo pogorszyć zdrowie, kondycję i wygląd włosów. Do częstszego stosowania przeznaczone są tzw. lakiery pielęgnacyjne, które zawierają mnóstwo składników działających korzystnie na zdrowie i wygląd włosów. W sprzedaży dostępne są lakiery z dodatkiem witamin E i B5, jedwabiu, aloesu czy siemienia lnianego. Łączą w sobie działanie utrwalające i regenerujące. Nie wysuszają i nie sklejają włosów, mają filtry UV, zawierają substancje przeciwdziałające wolnym rodnikom. Witamina B5 wzmacnia włosy i nadaje im sprężystość, a witamina E regeneruje i nawilża. Można kupić również lakiery całkowicie naturalne, ekologiczne. Takie produkty są bardzo delikatne dla włosów, nie obciążają ich i nie niszczą. Zawierają różne substancje pielęgnujące, takie jak olejki i naturalne żywice.
Lakiery do włosów – mokre i suche
Lakiery mokre stosujemy na mokre włosy, bezpośrednio po umyciu i wytarciu ręcznikiem. Takiego kosmetyku używamy podobnie, jak pianki do włosów. Po nałożeniu lakieru włosy suszymy i modelujemy. Fryzura utrwalona mokrym lakierem będzie o wiele trwalsza niż po użyciu pianki czy lotionu.
Lakier suchy jest bardziej popularny. Dostępny jest jako spray. Spryskujemy nim suche włosy, gdy chcemy utrwalić już wymodelowaną fryzurę, zwykle nie nakładamy go przed modelowaniem. Mokre lakiery są bardzo wygodne w użyciu, jednak lakiery suche są delikatniejsze i przeznaczone do częstszego stosowania.
Wybieramy lakier w zależności od rodzaju włosów
Wiedząc, jak działa i jakie składniki zawiera lakier do włosów, możemy stosować go bardziej świadomie oraz wybrać odpowiedni do naszego typu włosów. Należy zwracać uwagę na skład kosmetyku przed zakupem, dobrze jest wybrać taki, który zawiera składniki pielęgnujące i zapobiegające niszczeniu się włosów.
Trzeba też odpowiednio dopasować lakier do rodzaju włosów. Lakier do włosów przetłuszczających się powinien zawierać składniki pielęgnujące skórę głowy, takie jak jedwab czy pantenol. Powinien to być lakier lekki, nie obciążający i nie sklejający włosów. Na opakowaniu należy szukać informacji, że kosmetyk ma lekką formułę. Lakier do włosów farbowanych powinien ożywiać kolor, więc najlepiej sprawdzi się tutaj produkt o działaniu nabłyszczającym. Lakier do włosów kręconych powinien nadawać im elastyczność i utrwalać skręt. Włosy cienkie są najbardziej wrażliwe na działanie szkodliwych składników, dlatego należy wybierać do ich utrwalania lakiery o dużej zawartości witamin i innych składników o dobroczynnym działaniu. Włosów cienkich nie można zbytnio obciążać, bardzo łatwo jest też je posklejać, dlatego lakier stosuje się z umiarem.
Prawidłowe nakładanie lakieru do włosów
Lakier w sprayu rozpylamy na włosy z odpowiedniej odległości, najlepiej około 30 centymetrów. Osiądzie wówczas równomiernie na włosach i nie sklei ich. Trzymamy lakier pionowo i spryskujemy fryzurę kolistymi ruchami. Spryskanie włosów u nasady, od wewnętrznej strony spowoduje ich podniesienie i doda fryzurze objętości. Lepiej jest zastosować na początku mniejszą ilość lakieru, a gdy konieczne jest poprawienie fryzury, spryskać drugi raz. Zmniejsza to ryzyko posklejania kosmyków. Dla uzyskania specjalnych efektów i znacznego zwiększenia objętości włosów, można rozpylać lakier, trzymając głowę i włosy spuszczone w dół. Dobrym sposobem stylizacji jest jednoczesne suszenie i lakierowanie włosów. Należy rozpylać lakier w tym samym kierunku, co ciepłe powietrze z suszarki. Wymaga to trochę wprawy, ale tym sposobem można uzyskać wspaniały, trwały efekt. Lakier do włosów należy zmywać dokładnie szamponem wieczorem, przed udaniem się na spoczynek.