Jak pielęgnować włosy farbowane, aby na długo zachowały żywy kolor i piękny połysk?

Codzienna pielęgnacja włosów farbowanych
Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest oczywiście mycie. Włosów farbowanych nie należy myć gorącą wodą, najlepsza będzie letnia temperatura. Najlepiej używać specjalnego szamponu do włosów farbowanych zawierającego tylko naturalne składniki. Mycie włosów to okazja do wykonania masażu, który poprawia ukrwienie skóry głowy i wzmacnia cebulki włosów. Taki zabieg wykonuje się podczas wmasowywania szamponu w skórę. Nie należy mocno wcierać szamponu w końcówki włosów, umyją się one w trakcie spłukiwania. Po spłukaniu szamponu czas na odżywkę. Odżywki bez spłukiwania nie są dobre dla włosów farbowanych, ponieważ dodatkowo je obciążają. Lepsze będą te przeznaczone do spłukania. Kosmetyki do włosów farbowanych powinny zawierać keratynę oraz proteiny z pszenicy lub soi, aby osłabione farbowaniem włosy wchłonęły niezbędną ilość białka. Po zastosowaniu odżywki włosy będą nawilżone i łatwo dadzą się rozczesać. Wycierając włosy, nie należy mocno ich trzeć, ale osuszać, przykładając do nich ręcznik. Aby nie narażać włosów na łamanie, trzeba je również bardzo delikatnie rozczesywać.
Właściwości szamponu do włosów farbowanych
Kosmetyki do włosów farbowanych zawierają składniki potrzebne do pielęgnacji włosów po koloryzacji. Zwykły szampon nie zadba tak dobrze o farbowane włosy, jak ten specjalnie dla nich przeznaczony.
Szampon do włosów farbowanych dba o to, aby włosy nie przesuszały się i nie puszyły. Zawiera mniej środków myjących niż zwykły szampon, za to o wiele więcej składników odżywczych i wygładzających. Włosy farbowane są bardziej narażone na negatywne działanie promieni słonecznych, dlatego dobry szampon powinien zawierać filtry UV.
Wybierając szampon do włosów farbowanych, należy zwrócić uwagę, do jakiego rodzaju włosów jest przeznaczony - suchych czy ze skłonnością do przetłuszczania. Włosy farbowane niezależnie od typu wymagają większego nawilżenia, lecz mają też zróżnicowane potrzeby pielęgnacyjne w zależności od koloru, typu, grubości itp. Uniwersalny szampon nie zadba kompleksowo o każdy rodzaj włosów.
Suszenie i stylizacja farbowanych włosów
Nie należy suszyć farbowanych włosów zbyt gorącym strumieniem powietrza. Suszarkę trzeba ustawić tak, aby nawiew był letni, zakładać dyfuzor oraz trzymać ją w odległości co najmniej dwudziestu centymetrów od głowy. Włosy należy suszyć pasmami od nasady po końce. W ten sposób wygładzona zostanie ich warstwa zewnętrzna, włosy będą błyszczące i właściwie chronione. Lokówka i prostownica przyczyniają się do blaknięcia koloru i niszczenia włosów, które pod wpływem gorąca stają się szorstkie i matowe. Jeżeli jednak nie potrafimy obejść się bez tych urządzeń, stosujmy termoochronne kosmetyki do włosów farbowanych. Zapewnią one włosom ochronę przed niekorzystnym działaniem wysokich temperatur. Warto używać kosmetyków nabłyszczających, które pomagają w układaniu i utrwalaniu fryzury.
Skuteczne kuracje na włosy farbowane
Aby włosy farbowane zachowały intensywny kolor i blask na długo, od czasu do czasu należy poddać je dodatkowym zabiegom pielęgnacyjnym. Doskonałą, domową maseczkę na włosy farbowane można wykonać z rozgniecionego awokado i śmietany. Można też wybrać odpowiedni kosmetyk dla siebie spośród wielu propozycji dostępnych w drogeriach.
Skutecznym zabiegiem chroniącym kolor i wzmacniającym włosy jest olejowanie. W wyniku koloryzacji włosy stają się bardziej szorstkie, a ich łuski nie domykają się. Olejowanie powoduje zamknięcie łusek, dzięki czemu wilgoć zostaje zatrzymana wewnątrz włosów, a te zostają otoczone powłoką ochronną. Stają się gładkie i odpowiednio nawilżone. Wybrany olejek nakładamy na kosmyki, pozostawiamy na noc, a rano myjemy je szamponem.
Wypadaniu włosów podczas koloryzacji zapobiega białkowa kuracja na włosy farbowane. Może to być maseczka na włosy na bazie odżywki białkowej dla sportowców lub po prostu babciny sposób na gęste włosy – maska z jajka.
Wpływ właściwego odżywiania na zdrowie włosów
Sposób odżywiania ma wpływ na cały nasz organizm, również na włosy. Odpowiednia dieta to również kuracja na włosy - pomoże farbowanym włosom zachować zdrowy połysk i siłę. Należy jeść dużo świeżych warzyw i owoców, które zawierają cenne przeciwutleniacze chroniące przed chorobami i poprawiające wygląd włosów. Trzeba też nawilżać organizm od wewnątrz, pijąc dużo niegazowanej wody mineralnej i ziołowych herbat. Wtedy również włosy będą lepiej nawilżone. Na wzmocnienie struktury włosów korzystnie działają oleje: rzepakowy, z pestek dyni lub winogron. Jeżeli włączymy je do diety, dostarczymy organizmowi cennych minerałów i biopierwiastków, które będą działać wzmacniająco na włosy.