Jak pozbyć się siwych włosów w domowym zaciszu?

Dlaczego włosy siwieją?
Jak wiadomo, włos składa się z trzech warstw: rdzenia, warstwy korowej oraz łusek, które na siebie nachodzą. Za elastyczność włosa odpowiada keratyna, z kolei za barwę - melanina produkowana w melanocytach. Melanina to dwie substancje, z których jedna zawiera barwnik czarny i brązowy, a druga czerwony i żółty. Kolor włosów, z jakim rodzi się człowiek, zależy od proporcji wyżej wymienionych substancji. Z wiekiem melanocyty pracują coraz mniej efektywnie, co skutkuje tym, że włos traci swoją barwę.
Dobre, domowe sposoby na siwiznę
Już starożytni Egipcjanie odkryli zbawienny wpływ ziemniaka na siwe włosy. Przy konsekwentnym stosowaniu pospolita bulwa pomaga w pozbyciu się siwizny. Sposób przygotowania płukanki z ziemniaka jest banalnie prosty - potrzebne są jedynie ziemniaki i woda. Obierki z warzywa wkładamy do zimnej wody, doprowadzamy do wrzenia, po czym gotujemy przez 15-20 minut. Odcedzamy. Gotowym płynem należy płukać włosy po każdym myciu. Dla uzyskania lepszego zapachu płukanki, można dodać do niej kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.
Nie tylko ziemniaki
Płukankę przeciw siwiźnie można przygotować także z czarnej herbaty, która znajduje się w każdym domu. Wystarczy w trzech litrach zaparzyć około czterech łyżeczek herbaty czarnej oraz dwie łyżeczki rumianku. Po trzydziestu minutach odcedzamy płyn, a gdy całkiem ostygnie, płuczemy nim włosy. Tak otrzymanego płynu warto używać również jako wcierki. Barwnik zawarty w herbacie przyciemni kolor, jednocześnie dodając włosom blasku. Jest to idealna metoda dla właścicieli czarnych lub brązowych włosów. Płukankę należy stosować raz w tygodniu.
Wpływ orzecha włoskiego na włosy
Orzech włoski znany jest z dobrego wpływu na włosy. Pogłębia kolor zarówno u szatynów, jak i brunetów. Dzięki właściwości pogłębiania naturalnego koloru włosa świetnie sprawdzi się w walce z siwizną. Jak przygotować płukankę? To bardzo proste - wystarczy zalać łupiny orzechów gorącą wodą w proporcji garści łupin na litr wody. Po pół godziny płukanka jest gotowa do użycia. Warto pamiętać o założeniu rękawiczek, gdyż płyn może poplamić skórę.
A może wcierka?
Obok płukanek świetnym środkiem w walce z siwymi włosami są wszelkiego rodzaju wcierki. Aby przygotować preparat do wcierania, należy w równych proporcjach wsypać do słoika lawendę, rozmaryn, tymianek oraz miętę. Tak przygotowane zioła trzeba zalać białym octem lub wódką i odstawić w ciemne miejsce, pamiętając o codziennym potrząsaniu słoikiem. Kiedy już uzyskamy roztwór, należy go odcedzić i przelać do butelki, najlepiej z atomizerem, co ułatwi aplikację. Płyn wcieramy we włosy na noc, a rano myjemy głowę. Wcierka stosowana regularnie zapobiega siwieniu, a także przywraca naturalną barwę włosa.
Henna nie tylko do skóry
Początki stosowania tego barwnika produkowanego z liści i pędów lawsonii bezbronnej sięgają starożytności. Jego właściwości znane są zarówno na Bliskim, jak i Dalekim Wschodzie. Powszechnie kojarzony z orientalnymi tatuażami od wieków jest stosowany jako naturalna farba do włosów. Obecnie na rynku dostępne są henny w wielu odcieniach, co pozwala na dopasowanie koloru do indywidualnych potrzeb.
Niezależnie od wybranej metody walki z siwizną, tym, co ma kluczowy wpływ na powodzenie, jest konsekwencja. Jednorazowe zastosowanie wybranej metody nie pozwoli na uzyskanie pożądanego efektu. Warto więc uzbroić się w cierpliwość. Zwłaszcza, że cel jest tego wart.