Na co zwracać uwagę, wybierając kosmetyki do włosów?

2022-12-02
Na co zwracać uwagę, wybierając kosmetyki do włosów?

Wybór kosmetyków do włosów może stanowić nie lada wyzwanie – zwłaszcza, jeśli nie znamy dobrze potrzeb swoich pasm i skóry lub nigdy nie przyglądaliśmy się składom. Na jakie aspekty warto więc zwracać szczególną uwagę, poszukując idealnych produktów do pielęgnacji? Sprawdźmy!

Po pierwsze – skład

Wybierając kosmetyki do pielęgnacji włosów, zawsze należy zwracać uwagę na ich składy. Najlepiej sięgać po produkty organiczne, bogate w naturalne składniki. Ważne, aby nie zawierały one sztucznych substancji takich jak parabeny czy wazelina. Im więcej komponentów naturalnego pochodzenia, tym lepiej dla włosów oraz skalpu. Produkty pełne sztucznych składników mogą dawać odwrotny efekt do zamierzonego i wpływać negatywnie na stan pasm oraz skóry głowy.

Po drugie – przeznaczenie i działanie

Dobierając kosmetyki do włosów, bierz pod uwagę na ich przeznaczenie. Nie bez powodu niektóre z nich dedykowane są pasmom suchym i zniszczonym, inne – cienkim i łamliwym, a jeszcze inne – grubym, skłonnym do puszenia i trudnym do ujarzmienia. Efekty zobaczysz właśnie wtedy, gdy odpowiednio dopasujesz rodzaj i działanie kosmetyku do swoich włosów. Weź pod uwagę takie aspekty jak ich typ, kondycja czy porowatość. To właśnie dobranie produktów do indywidualnych potrzeb jest w pielęgnacji włosów kluczowe. To, że dany produkt służy bliskiej Ci osobie, nie oznacza, że sprawdzi się również w Twoim przypadku.

Po trzecie – minimalistyczna formuła

Jeżeli zależy Ci na wyborze dobrego kosmetyku, staraj się zawsze sprawdzić listę zawartych w nim składników. O naturalnych składach wspomnieliśmy wyżej – tym razem mowa jednak o jak najbardziej minimalistycznej formule. Najlepiej, jeżeli w składzie nie znajduje się więcej niż dziesięć substancji aktywnych. Jeśli ich ilość będzie zbyt duża, nawet organiczny kosmetyk może podrażnić skórę głowy bądź za bardzo obciążyć same pasma. W tym przypadku najlepiej kierować się zasadą „im mniej tym lepiej”!

Po czwarte – cruelty free

Wybierając kosmetyki do włosów – i nie tylko – staraj się zwracać uwagę na to, aby nie były one testowane na zwierzętach. Zazwyczaj na opakowaniu widnieje wówczas symbol królika, przyznawany przez organizację PETA. Warto pamiętać, że produkty wegańskie nie zawsze należą do produktów „not animal tested”. Co do zasady, kosmetyki z oznaczeniem królika nie są testowane na zwierzętach, z kolei te wegańskie – nie mają w składzie komponentów zwierzęcego pochodzenia.

Po piąte – stosunek jakości do ceny

Kompletując kosmetyki do włosów, warto sugerować się również stosunkiem jakości do ceny. Droższe produkty wcale nie muszą iść w parze z dobrym działaniem i składem. Niekiedy to właśnie niepozorne, tańsze propozycje okazują się działać prawdziwe cuda. Znając składniki kosmetyków, które służą Twoim włosom, możesz łatwo ocenić, czy warto kupić dany produkt, czy może lepiej sięgnąć po coś innego. Pamiętaj również, że za popularną marką nie zawsze stoi dobry skład i odpowiednia jakość.

pixel