Pielęgnacja włosów wysokoporowatych

2019-01-09
Pielęgnacja włosów wysokoporowatychWłosy wysokoporowate – czyli jakie? Tak określa się kosmyki o charakterystycznej strukturze, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Uznaje się je za najbardziej zniszczone – takie włosy puszą się, elektryzują, bardzo chłoną wodę. Wysokoporowatość dotyczy najczęściej grubych, kręconych pasm, a także włosów falowanych. W przypadku takich kosmyków sprawdzą się regularne płukanki, a także olejowanie i dobrej jakości odżywki. Te proste metody mogą szybko poprawić ich kondycję.

Jak określa się porowatość włosów?

Porowatość włosów to jedna z ich cech anatomicznych, która precyzyjnie określa, w jakiej pozycji względem wobec rdzenia włosa znajdują się keratynowe łuski. Im bardziej są one odchylone, tym szybciej włosy niszczeją, ponieważ ich rdzeń pozostaje bez ochrony. Porowatość określa się na podstawie ogólnego stanu kosmyków – włosy mogą być nisko, średnio i wysokoporowate. O te ostatnie należy dbać w szczególny sposób, ponieważ są najbardziej podatne na zniszczenia. Określenie tej anatomicznej cechy pozwala prawidłowo dopasować pielęgnację do typu pasm. Warto jednak pamiętać, że czasami nie da się jednoznacznie sklasyfikować kondycji fryzury – najczęściej włosy u nasady są zdrowsze, zaś końcówki są najbardziej zniszczone.

Czym wyróżniają się włosy wysokoporowate?

Włosy o wysokiej porowatości mają maksymalnie otwarte łuski, dlatego są szorstkie w dotyku i łamliwe. Wyglądają na przesuszone i matowe, a końcówki często się rozdwajają. Takie kosmyki mają tendencję do wypadania, puszenia się i elektryzowania. Wysokoporowatością wyróżniają się najczęściej grube loki i fale, a czasami również włosy rozjaśniane lub farbowane. Pasma z otwartymi łuskami bardzo mocno chłoną wodę, ale równie szybko ją oddają (szybko schną). Źle znoszą wszelkie zabiegi stylizacyjne – prostowanie, kręcenie, suszenie suszarką. Choć ciężko je okiełznać, mimo wszystko dobrze się układają – właśnie dlatego fryzury z kręconymi włosami wyglądają tak efektownie.

Jak dbać o włosy wysokoporowate?

Włosy, które wyróżniają się wysokoporowatością wymagają szczególnej opieki. Nie lubią mocnych wrażeń, dlatego odpada intensywne prostowanie czy kręcenie lokówką. Takie pasma o otwartych łuskach wymagają optymalnego nawilżenia. Jeśli jesteś posiadaczką bujnych loków czy fal, używaj delikatnego szamponu i odżywiaj je dobrej jakości preparatami. Bardzo ważne jest prawidłowe mycie włosów – spłukiwanie chłodną wodą, masowanie skóry głowy i delikatne wycieranie papierowymi ręcznikami. Przez suszeniem zabezpiecz pasma odpowiednim preparatem, choćby odżywką w sprayu. Jeśli masz czas, używaj olejków do włosów – to one zapewnią włosom jedwabistość, elastyczność i miękkość. Olejowanie wykonuje się mniej więcej godzinę przed myciem.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel