Przestań niszczyć włosy wysoką temperaturą - poznaj 3 sekretne sposoby

Zniszczone, czyli jakie?
Prostownica, suszarka i lokówka to najczęściej stosowane przez kobiety urządzenia do codziennej stylizacji włosów. Wysoka temperatura może doprowadzić do poważnych uszkodzeń nie tylko zewnętrznych, ale również w głębokich partiach włosa. W najgorszym wypadku jedynym ratunkiem będzie ich ścięcie. Możesz temu zapobiec. Sprawdź trzy sekretne sposoby, by zabezpieczyć swoje włosy i je odbudować.
Twoje włosy są przesuszone, matowe i często się puszą? Ich zniszczenia widoczne są gołym okiem? Codziennie korzystasz z suszarki i prostownicy? Farbujesz i rozjaśniasz swoje pasma? Jeśli na większość pytań odpowiedziałaś „TAK”, oznacza to, że Twoje włosy potrzebują pomocy. Jak je uratować? Zniszczone i rozdwojone końcówki musisz obciąć. Może to być dla Ciebie trudne, ale naprawdę warto poświęcić te kilka centymetrów. Twoje włosy od razu będą wyglądały lepiej!
Zadbaj także o określenie porowatości włosów. Ułatwi Ci to dobór odpowiedniej pielęgnacji. Co to jest porowatość? To nic innego jak stan Twoich włosów, który najlepiej określić zaraz po umyciu ich szamponem. Włosy niskoporowate to takie, których łuska odchylona jest w niewielkim stopniu, dzięki czemu są one gładkie i lśniące. Średnioporowate będą się charakteryzować niewielkimi uszkodzeniami, zaś te wysokoporowate to pasma, których łuska odchylona jest w dużym stopniu. Tego typu włosy potrzebują kompleksowej i wielopoziomowej pomocy.
Krok 1 Sztuka suszenia
Gorące powietrze z suszarki jest dla włosów niebezpieczne - doprowadza do uszkodzenia ich struktury, osłabienia, przesuszenia i zmatowienia. Jeśli zależy Ci na pięknych i zadbanych włosach, zrezygnuj z największej mocy ciepłego strumienia suszarki. Najbezpieczniejsze dla zniszczonych pasm jest zimne powietrze. Dobrą praktyką będzie sprawdzenie nawiewu suszarki do włosów na dłoni. Jeśli Cię nie parzy, to spokojnie możesz suszyć swoje pasma.
Jednak zanim przystąpisz do suszenia, pamiętaj o jeszcze jednej, nie mniej istotnej rzeczy. Najczęściej popełniany błąd to mocne tarcie mokrych włosów. Lepszym sposobem będzie delikatne owinięcie ich tradycyjnym lub papierowym ręcznikiem i odczekanie, aż nadmiar wody zostanie wchłonięty. Bardzo ważną kwestią jest również odległość, w jakiej trzymasz suszarkę od głowy. Pamiętaj, by nie było to bliżej niż 30 cm.
Krok 2 Zasady codziennej stylizacji
Jeśli Twoja codzienna stylizacja polega na używaniu prostownicy do włosów, możesz być pewna, że Twoje włosy są systematycznie niszczone. Najlepiej by było, gdybyś ograniczyła kontakt pasm z gorącym powietrzem. Jeśli nie jest to możliwe, po pierwsze zaopatrz się w dobrą prostownicę. Idealna powinna być wykonana z materiału chroniącego włosy przed zniszczeniami. Nie bez znaczenia jest również możliwość regulacji temperatury prostownicy. Najbezpieczniej jest ustawić możliwie najniższą, choć wówczas stylizacja może trwać nieco dłużej.
Tak samo wygląda sytuacja w przypadku lokówki. Kręcone włosy wyglądają świetnie, jednak efekt będzie jeszcze lepszy, gdy będą to zdrowe, zadbane pasma. Podczas stosowania prostownicy czy lokówki zachowaj ogromną ostrożność. Nigdy nie stylizuj włosów mokrych, gdyż wówczas uszkodzenia będą największe.
Krok 3 Odpowiednia pielęgnacja
Ostatnim sekretem stylistów i fryzjerów są kosmetyki do termoochrony włosów. To, czy ich użyjesz, może zadecydować o stopniu ich zniszczenia. Preparat ochronny najlepiej wetrzeć w pasma zaraz po umyciu, a następnie wysuszyć je na szczotce. Kosmetyki przeznaczone do stylizacji gorącym powietrzem zabezpieczają każde pasmo z osobna, chroniąc przed wysoką temperaturą oraz korzystnie wpływają na wygląd fryzury. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
Jeśli Twoje włosy są bardzo zniszczone, spróbuj skorzystać z dobrodziejstw olejów. Olejowanie od lat jest bardzo modną i skuteczną metodą poprawy kondycji pasm. W doborze produktu dla siebie pomocne będzie określenie porowatości włosów. Włosy niskoporowate zazwyczaj wyglądają lepiej po zastosowaniu oleju kokosowego czy lnianego. Do pasm średnioporowatych zaleca się olej słonecznikowy i z kiełków pszenicy, zaś do wysokoporowatych kukurydziany, z pestek dyni, z pestek wiśni oraz rycynowy.