Rodzaje farb do włosów, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o koloryzacji

2019-05-03
Rodzaje farb do włosów, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o koloryzacji

Podział farb do włosów

Farby do włosów mogą się między sobą znacząco różnić. Wiele zależy od marki, jej przeznaczenia oraz ceny. Są farby, które służą do trwałej koloryzacji włosów, inne z kolei zapewniają zmianę koloru tylko na określony czas, a pigment stopniowo wypłukuje się podczas mycia. Są też takie farby, które koloryzują włosy natychmiast, jednakże efekt utrzymuje się bardzo krótko. Każda z opcji przeznaczona jest dla innego rodzaju klientów i odpowiada innym potrzebom. Jednak bez względu na planowany efekt najlepiej oddać się w ręce specjalistów, którzy nie tylko doradzą wybór odpowiedniego koloru, farby i sposobu jej nakładania, ale też profesjonalnie wykonają zabieg koloryzacji.

Trwała koloryzacja

Trwała koloryzacja wykorzystuje farby permanentne, które wnikają w strukturę włosa i całkowicie zmieniają jego kolor. W związku z tym powrót do jego naturalnej barwy jest niemożliwy i należy poczekać, aż włosy odrosną. Jest to więc bardzo dobra opcja dla osób, które chcą diametralnie zmienić swój wizerunek i nie martwić się późniejszym wypłukiwaniem farby. Tak widoczna zmiana koloru jest możliwa dzięki oksydantom do farby, które rozjaśniają włosy. Warto zauważyć, że trwała koloryzacja jest najlepszą opcją dla osób, które chcą przykryć siwe włosy, gdyż delikatniejsze w działaniu farby mogą nie poradzić sobie z tym zadaniem.

Półtrwała koloryzacja

Koloryzacja półpermanentna to taka, której efekt może utrzymywać się do kilkudziesięciu myć, jednak z każdym kolejnym farba będzie się delikatnie wypłukiwać. Również w tym przypadku konieczne są oksydanty do farby, jednak o zdecydowanie niższym stężeniu. Mają one za zadanie tylko delikatnie przygotować włosy do koloryzacji. Farby do półtrwałej koloryzacji zazwyczaj nie zawierają amoniaku, więc włosy nie są rozjaśniane. Z tego też powodu uzyskany efekt nie będzie tak diametralny – całkowita zmiana koloru nie jest możliwa. Z tej opcji mogą skorzystać osoby, które chcą tylko nieznacznie zmienić odcień swoich włosów lub odświeżyć ich naturalny kolor. Półtrwała koloryzacja raczej nie poradzi sobie z problemem siwych włosów, więc w takim przypadku lepiej zdecydować się na permanentne farbowanie.

Zmywalne farby do włosów

Zmywalne farby do włosów i inne nietrwałe środki koloryzujące pozwalają na zabawę z odcieniami na głowie. Jest to więc idealna opcja dla wszystkich tych, którzy lubią eksperymenty. Ryzyko jest niewielkie - nawet nieudany kolor lub taki, który nie będzie pasował do naszej urody, zmyje się w przeciągu kilku myć. Takie farby koloryzują włosy tylko powierzchownie. Dostępne są w wielu różnych kolorach, często bardzo intensywnych i odważnych, więc jest to świetna opcja na imprezę lub bal karnawałowy.

Jak często farbować włosy?

W zasadzie można by odpowiedzieć, że według potrzeby. Wiele zależy od rodzaju nakładanej farby. W przypadku permanentnej koloryzacji już po kilku tygodniach pojawi się odrost, który będzie kontrastował z nowym kolorem, więc konieczna będzie kolejna wizyta u fryzjera w celu jego ukrycia. Z kolei w przypadku półpermanentnych koloryzacji różnica pomiędzy naturalnym kolorem a farbą może nie być tak drastyczna. Warto zapamiętać, że włosy u zdrowego człowieka rosną około 1-1,5 cm na miesiąc, więc już po mniej więcej 6 tygodniach pojawia się dosyć widoczny odrost.

Domowa koloryzacja

Farbowanie w domu wiąże się z pewnym ryzykiem, szczególnie gdy robimy to pierwszy raz lub nakładamy całkowicie nowy kolor. Warto w takim przypadku skorzystać z pomocy osoby, która pomoże równomiernie rozprowadzić farbę. Jednak mimo wszystko bezpieczniejsze jest przeprowadzanie zabiegu koloryzacji w profesjonalnym zakładzie fryzjerskim. Stosowane w nim farby są wysokiej jakości, a nasze włosy zostaną oddane w ręce specjalistów. Dzięki temu będą nie tylko odpowiednio przygotowane do zabiegu, ale on sam zostanie przeprowadzony sprawnie i bezpiecznie. Ponadto, będąc w zakładzie fryzjerskim, można skorzystać z okazji i podpytać fryzjera o to, jak dbać o nasze włosy. Szczególnie po koloryzacji wymagają one odpowiedniego traktowania. W salonie na pewno dowiesz się, co zrobić, żeby kolor utrzymał się jak najdłużej i żeby cieszyć się zdrowo wyglądającymi, lśniącymi pasmami. Wiedząc już, spośród jakich rodzajów koloryzacji możesz wybierać, z pewnością łatwiej będzie Ci zdecydować się na ten odpowiedni dla siebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel